Dansk og tysk svineproducent i nyt samarbejde

Tyske myndigheder var kun lidt over to måneder om at give tilladelse til produktion af 30.000 smågrise.

Både danske Michael Richelsen, Vojens, og tyske Andreas Bruhn, Kappeln, ser fordele i det samarbejde, de tager hul på i denne uge. En nybygget stald med plads til en årlig produktion på 30.000 smågrise til 30 kg er det konkrete bevis på samarbejde, der er planlagt til at skulle løbe de næste 20 år.

"Nu kommer vi op på 1.050 søer herhjemme," fortæller en travl Michael Richelsen. Det var et ønske at adskille søer og smågrise. Både af hensyn til smitte og af hensyn til ikke at udelukke eventuelle fremtidige udvidelser.

50 km syd for den dansk-tyske grænse gik Andreas Bruhn i Kappeln og spejdede efter mulighed for at udvide sin svineproduktion.

Lyngodkendelse

Gennem Gråkjær fik de to svineproducenter kontakt med hinanden. Gennem halvandet år har de sammen med deres rådgivere arbejdet intenst på det projekt, der i denne uge står klar. Stalden står på Andreas Bruhns ejendom i Kappeln, men på et stykke jord der er udlejet til Michael Richelsen i 20 år.

"Myndighederne var kun lidt over to måneder om at give os tilladelsen, skønt vi stort set skal opfylde samme miljøkrav som i Danmark," fortæller Michael Richelsen.

Han oplever de tyske myndigheder som medspillere der kender loven og kan tage en beslutning, så sagsbehandlingen holdes i gang.

Foruden smågriseproduktionen fortsætter den nuværende produktion af 3.000 slagtesvin årligt i Andreas Bruhns slagtesvinestald, der blev bygget i 2001.

mot@landbrugsavisen.dk

33 39 47 51

Forsiden lige nu

Seneste videoer

Se alle