Frontlæsser styres med joystick

Joysticket kan betjenes med tommelfingeren, og redskabets positioner kan følges på en lille skærm.

** NYHED

Firma: Alo Danmark

Standnummer: M-9510

Et kompakt joystick på størrelse med en kaffekop gør det lettere at styre hovedfunktionerne på en traktormonteret frontlæsser. Det kan gøres blot med tommelfingeren.

Alo Danmark præsenterer det nye joystick som tostjernet nyhed på Agromek, og det er en del af et nyt LCS Loader Control System til frontlæssere.

Ved siden af joysticket er der en lille skærm, hvorpå man kan følge redskabets positioner.

Den elstyrede betjening er monteret på en fleksibel arm, som let kan monteres i kompakte førerkabiner. Når frontlæsseren ikke anvendes, kan betjeningen skubbes eller drejes væk fra førerens rækkevidde.

LCS er en ventilblok og kontrolenhed, som udelukkende er bygget til traktormonterede frontlæssere. Til ventilen er der lavet en integreret afkobler, som samtidig kan sammenkoble hydraulik og elforbindelser. Den har indbygget rystefunktion, som gør det lettere at tømme redskabet. Det maksimale arbejdstryk til frontlæsseren kan indstilles, uden at det får indflydelse på det maksimale arbejdstryk til traktorens øvrige funktioner.

Forsiden lige nu

Seneste videoer

Se alle