Dyrskuet i Hurup lægger op til en fornyelse i form af øget fokus på heste og mad som det bærende i udviklingen af arrangementet, der skal tiltrække publikum fra land og by i Nordvestjylland.
Der arbejdes med et titelindhold, som dækker emnerne dyrskue, madfestival med nordisk islæt, heste, maskiner, sjældne kvægracer og børnedyrskue.
Hurup Dyrskue holdes lørdag 7. juni 2008. Det traditionelle, fællesdyrskue mellem Mors og Thy bliver også afviklet i 2008, nemlig i Nykøbing Mors 31. maj.
Traditionelt har Hurup Dyrskue tiltrukket mange hesteudstillere. Denne aktivitet styrkes, idet der i 2008 kun er bedømmelse af heste i Hurup. Bedømmelse af kvæg, som jo har været en stor del af programmet for de tidligere dyrskuer, bliver i stedet samlet på Fællesskuet i Nykøbing Mors. Kvæg vil dog stadig kunne ses i Hurup, da der bliver en bred udstilling af traditionelle såvel som gamle kvægracer.
Den nye fælles organisation, LandboThy, er dannet ved en sammenlægning af Landboforeningen Nordthy og Det thylandske landøkonomiske Selskab med kontorer i Thisted og Hurup og med dækningsområde Thy, Hannæs og Thyholm.