09.00 - 14.30 Bedømmelse af malkeracer, afsluttende med Hal Q & ærespræmiekonkurrence og udpegning af de enkelte racers bedste dyr.
09.15 - 11.30 Bedømmelse af kødkvæg Store ring
12.30 - 14.30 Bedømmelse af kødkvæg fortsat Store ring
15.00 Intro åbent DM i mønstring for malkeracer Hal Q
15.45 Mønstringskonkurrence Jersey - Miniputter Kvægteltet op til 12 år
16.15 Mønstringskonkurrence Old Boys & Girls Hal Q - alle racer
09.00 - 12.00 Bedømmelse af hestene Grusbane/ Bedømmelses- baner
13.00 - 17.00 Karakteristik af hestene ved dommer- (I den store ring formændene fra kl. ca. 14.30)
16.45 - 17.30 Landsskuets bedste toårs hoppe Store ring
17.30 - 18.15 Udpegning af landsskues bedste hingst Store ring
18.30 Tilmelding til mønstringskonkurrencen stald 40/41 slutter Hestesekretariatet
18.30 Tilmelding til køre-, ride og Sekretariatet besindighedskonk. slutter Show - Heste
Får og Geder
09.00 Besætningskonkurrence ¿ får Fårering
10.00 Bedømmelse af får og geder påbegyndes Fårering
10.00 Klippedemonstration af får Udenfor/i Hal 22
11.30 - 13.30 Klippedemonstration af får Udenfor/i Hal 22
14.45 Fremtidens får/ged fra 2009 Fårering
15.15 Ærespræmiekonkurrence for får ¿ semifinale Fårering
16.00: Mønstringskonkurrence for får og geder ¿ under 14 år Fårering
09.00 - 10.00 Bedømmelse af Derby- og Fremtidskalve Hal Q & samt kvier Kvægteltet
09.45 - 11.00 Ærespræmiekonkurrence og udpegning Store ring af Landsskuets bedste han- og hundyr inden for de enkelte kødkvægracer
10.00 - 10.30 Bedømmelse af Derby og Fremtidskøer Hal Q & Kvæg- ¿ Finale teltet
10.30 - 11.30 Bedømmelse af besætningsgrupper RDM Kvægteltet
11.15 - 11.45 Afkomsfremstilling kødkvæg - Charolais v/Stald 49
11.30 - 12.45 Dansk Holstein besætningskonkurrence. Hal Q Finale mellem 6 vbedste grupper med åben votering
11.30 - 12.30 Bedømmelse af besætningsgrupper Jersey Kvægteltet
11.45 - 12.15 Afkomsfremstilling kødkvæg - Simmental v/Stald 49
12.15 - 12.45 Afkomsfremstilling kødkvæg v/Stald 49 - Blonde d'Aquitaine
12.30 - 13.00 »Superko« Jersey Kvægteltet
12.45 - 13.15 Bedømmelse af besætningsgrupper DRH Hal Q
12.45 - 13.15 Afkomsfremstilling - Limousine v/stald 49
13.00 - 13.30 Konkurrence mellem Jersey afkomsgrupper Kvægteltet
13.15 - 14.00 Konkurrence Dansk Holstein brugstyredøtre Hal Q efter danske og udenlandske tyre afprøvet i Danmark - åben votering
13.15 - 13.45 Afkomsfremstilling - Angus v/stald 49
13.45 - 14.15 Afkomsfremstilling - Hereford v/stald 49
14.30 - 15.30 DM i mønstring - malkekvæg miniputter Hal Q til og med 12 år
14.30 - 15.15 Mønstring - kødkvæg - miniputter til og Hal Q med 13 år
15.15 - 15.45 Mønstring - kødkvæg - junior 14 år Kvægteltet t.o.m. 20 år
15.45 - 16.15 Mønstring - kødkvæg - senior fra 21 år Kvægteltet
08.00 - 09.45 Indledende konkurrencer i mønstring Grusbane med heste
09.00 - 09.45 Udpegning af Landsskuets bedste goldhoppe Store ring
09.45 - 10.30 Udpegning af Landsskuets bedste treårs hoppe Grusbane
11.00 - 11.30 Aktiviteter med lette hesteracer v/Jørgen Konge Store ring
11.30 - 12.45 Udpegning af Landsskuets bedste følhoppe Store ring og samling
11.40 - 12.50 Opvisning Heste Grusbane/ Græsbane
12.50 - 13.30 Opvisning Heste Grusbane/ Græsbane
13.30 - 14.45 Præsentation af småheste og ponyer Store ring
13.45 - 14.30 Dressurkonkurrence i ridning og kørsel Grusbane
14.30 - 14.45 Opstilling af svære hesteracer Grusbane
14.45 - 16.00 Præsentation af svære hesteracer Store ring
8.45: Bedømmelse af lamme-/kidgrupper Hal 21
10.45: Bedømmelse af fremtidens får/ged født 2010 Fårering
13.30: Udpegning af de bedste etårs væddere og får Fårering
Ærespræmiekonkurrence - geder
08.30 - 10.00 DM i mønstring for juniorer - malkekvæg Hal Q - 13 t.o.m. 17 år
10.00 - 10.20 Udpegning af Holstein-Guldkoen Hal Q
10.20 - 12.15 DM i mønstring for seniorer - 18 år og opefter Hal Q
10.30 - 11.15 Interbreed Kødkvæg Store ring
11.30 - 12.30 Derby for kødkvæg Kvægteltet
12.30 - 13.00 Udpegning af Danmarks smukkeste malkeko Store ring
08.00 - 09.30 Dressurkonkurrence i ridning og kørsel Grusbane
09.00 - 09.30 Finale i mønstring af heste Store ring
09.30 - 09.45 Alle heste opstilles på pladsen Grusbane
09.45 - 10.30 Præsentation af Landsskuets mange hesteracer Store ring v/Jørgen Finderup
10.30 - 11.15 Landsskuets bedste føl Grusbane
11.15 - 12.30 Præsentation af lette hesteracer Store ring
09.30 Klippedemonstration af får Udenfor/i hal 22
10.00 Afkomssamlinger efter væddere og bukke Fårering
10.45 Præsentation af får og geder Fårering
13.30 Klippedemonstration af får Udenfor/i hal 22