To nye ryster- maskiner fra MF

Massey Ferguson udvider den nederste ende af mejetærskerprogrammet med to nye Activa-modeller, 7245S og 7245S AL. Sidstnævnte er en bakkemaskine med terrænkompensation på op til 20 grader fra side til side samt otte grader i køreretningen.

Til forskel fra de andre Activa-modeller har både 7245S og 7245S AL Powerfeed ilæggerrulle foran indføringen og roterende kerneudskiller efter tærskecylinderen. Hermed opnår de samme specifikationer for tærskeværket som den mindste MF Beta, 7260, og bliver dermed et billigt alternativ til den større serie.

De to nye maskiner i den Italiensk-producerede Activa-serie har begge fem rystere og henvender sig derfor ikke til det danske marked. Et eksemplar var dog på dansk grund og blev demonstreret ved AGCOs pressemøde for den europæiske landbrugspresse for nylig. Salget af fem- og seksrystersmaskiner udgør omkring 60 pct. af AGCOs salg af mejetærskere i Europa.

max

Seneste videoer

Se alle

Forsiden lige nu

Seneste videoer

Se alle