15 ton gummihjul-læsser fra Komatsu leveret direkte fra fabrik i speciel Agri-version.
Den 15 ton Komatsu gummihjul-læsser WA320 PZ er den mest populære af Kommatsu-maskinerne, når det handler om læsseopgaver i landbruget.
Som noget nyt tilbyder Scantruck, der er dansk importør, nu WA320 i en speciel Agri-version leveret direkte fra fabrikken med det specielle udstyr, landmænd efterspørger.
"Det er blandt andet store dæk, som landbrug og maskinstationer gerne vil have læsseren udstyret med, når den skal køre i marken," forklarer Hasse Juel, produktchef hos Scantruck.
Andre former for specielt udstyr rettet mod landbruget er hurtigskifte af redskaber, affjedret bom, zenon-lys til aften- og natkørsel og en vendbar kølervinge, så man undgår, at der suges græs op i køleren, når man kører med læsseren i ensilagestakken. Bomaffjedring reducerer stød i bommen, når der køres med last. Herved kan materialer transporteres ved højere hastighed med minimalt spild.
Tømningshøjde
WA320 fremhæves blandt andet for klassens bedste tømningshøjde i kraft af en lang løfteramme. Tømningshøjden er 2,84 meter med en tippelast uden knæk.
Den er udstyret med et PZ-forbindelsesled, der kombinerer fordelene ved Z-forbindelsesled med parallelt løft og giver stor brydekraft.
Motoren er Komatsus ecot-3-motor med en effekt på 170 hk, der ifølge firmaet byder på et højt drejningsmoment, bedre ydelse ved lav hastighed samt et lavt brændstofforbrug. Drivlinen er hydrostatisk.
Dimensionerne på læsseren er en længde på 7,85 meter med skovlen på jorden, en bredde over dækkene på 2,58 meter og en højde på 3,2 meter.
Førerens komfort er tilgodeset med en stor SpaceCab førerkabine, hvorfra der er 360 graders udsyn. Kabinen er monteret på støddæmpere. Endvidere er der PPC-multifunktionshåndtag, der gør det muligt med én hånd at styre redskabet og samtidig skifte mellem frem og bak. Førersædet er luftaffjedret og med varme, og der er elektronisk styret klimaanlæg.