Vi håber at parkere gæld og komme videre

Allan Bach er strandet i Finansiel Stabilitet, efter at EBH-Bank gik ned.

Allan Bach kan og vil gerne afdrage på sin gæld, selv om han erkender, at den er større, end hvad godt er. I hvert fald når man er kunde i Finansiel Stabilitet og søger med lys og lygte efter en ny bankforbindelse.

»Vi har rendt mange banker på dørene, med de vil ikke en gang drikke en kop kaffe med os,« siger han.

Han driver en ejendom med mere end 700 søer og salg af 30 kilos-grise og feder en tredjedel op. Da finanskrisen indtrådte, havde han lige lånt i banken til to amerikanersiloer.

Det var meningen, de skulle finansieres i realkredit, men det nåede han lige akkurat ikke at få gjort, før krisen kom og spiste af jordpriserne og dermed den sikkerhed, han skulle stille.

»Det gik meget stærkt. Da jeg nævnte mine tanker i EBH-bank, sagde de: »Pengene er bevilget, kom i gang unge mand, skal du ikke være landmand?««

Dårlige år

Samtidig blev søerne ramt af ondartet lungesyge, og det kom oven i et par generelt dårlige år for svineproducenter.

Som kunde i Finansiel Stabilitet er al udvikling på standby, og han håber, at udviklingspakken kan hjælpe ham over at blive kunde i en »rigtig« bank.

»Vi håber på, at vi kan parkere gæld i det nye finansieringsinstitut og afdrage på den der, og så komme over i en anden bank og være almindelig kunde,« siger han.

Han har ikke meget voldsomme vækstplaner.

»Vi kørte rigeligt stærkt inden finanskrisen,« siger han.

Men han vil gerne videre og for eksempel købe ekstra jord, der bliver til salg, efterhånden som de ældre landmænd på egnen hører op. lft

Forsiden lige nu

Seneste videoer

Se alle