
Det samlede foderforbrug er en af de vigtigste faktorer, der bidrager til en mere bæredygtig grise-produktion.
I et notat fra Landbrug & Fødevarer, Sektor for Gris, fastslås det, at foderforbruget udgør 67 procent af det samlede klimaaftryk ved produktionen af én gris. Derfor er forbedret fodereffektivitet en af de bærende søjler i DanBreds balancerede avlsprogram – og der har været store fremskridt for denne egenskab over årene.
Det fortæller DanBred i en pressemeddelelse.
Slagtegrise: Foderforbrug 0,25 FEsv pr. kg lavere
Ifølge DanBred falder klimaaftrykket for henholdsvis smågrise og slagtegrise med 3,3 kg og 6,8 kg CO2 ækvivalenter, når grisenes foderforbrug reduceres med 0,1 FEsv pr. gris.
For DanBred smågrise er foderforbruget forbedret med 0,12 FEsv pr. kg vækst, og for DanBred slagtegrise er foderforbruget forbedret med 0,25 FEsv pr. kg vækst over de seneste 10 år.
I dag kan du således producere en DanBred slagtegris med 22 kg mindre foder end for bare 10 år siden. Og det skyldes det løbende, balancerede avlsarbejde, påpeger avlsselskabet.
”Vi har haft stort fokus på fodereffektivitet i DanBred-avlsdyr. Vores nuværende projekt om meta-bolomisk selektion vil bidrage til at reducere foderenhederne med syv mio. årligt. Så når vi ser fremad, vil vi stadig se en forbedring af fodereffektiviteten,” siger Tage Ostersen, afdelingsleder i Avl & Genetik, Landbrug & Fødevarer.
De store forbedringer for fodereffektiviteten kan mærkes i dansk griseproduktion, understreger DanBred.
Den daglig tilvækst er ligeledes forbedret med 151 g pr. dag i løbet af de sidste 10 år, hvilket har reduceret tiden fra fødsel til slagt med over 11 dage. Når hver enkelt gris æder mindre foder fra fødsel til slagt, så udnyttes ressourcerne bedre og klimaaftrykket reduceres.
Øget overlevelse er stor gevinst for klimaaftryk
Ser man i stedet på overlevelse blandt pattegrise, er der også stor gevinst for klimaaftrykket, ifølge DanBred.
Fokuseret avlsarbejde har bidraget til, at DanBred-søer får flere vitale grise end tidligere. Det betyder, at færre søer kan producere det samme antal slagtegrise med mindre foder end tidligere.
Når overlevelsen forbedres yderligere med 1 procentpoint, hvilket DanBreds nye avlsmål forventes at resultere i, reduceres klimaaftrykket med 0,5 kg CO2 ækvivalenter pr. gris, fremhæver avlsselskabet.
Relaterede artikler
Kommentarer