Kina tillader import af russisk grisekød

Russerne kan fremover sælge deres grisekød til kineserne, der har åbnet for kødet fra regioner, der ikke har afrikansk svinepest.

Russerne har presset på i flere år for at få lov til at sælge grisekød til Kina, og det er nu blevet en realitet.

Det skriver Markedsnyt for grisekød.

De kinesiske myndigheder har meddelt, at landet vil tillade import af grisekød fra de regioner i Rusland, som er erklæret fri for afrikansk svinepest.

Det er et usædvanligt skridt, som Kina har taget, idet det er første gang, at importen tillades for et land, der har afrikansk svinepest. Kun Frankrig har tidligere formået at få en aftale med kineserne om en regionaliseringsaftale, der muliggør import til Kina, selv om dele af Frankrig rammes af den frygtede grisesygdom.

Der kan forventes at gå flere måneder før Rusland i praksis importerer grisekød til Kina, idet et veterinært certifikat skal forhandles på plads.

Forsiden lige nu

Seneste videoer

Se alle