Byg billigere til køerne

Ugen på spidsen: Nyt billigt staldbyggeri blev hædret på Eurotier, nu skal det vise sig om det duer.

For nogle dage siden skrev vi her på siden om et tysk byggeselskab, Wilhelm Kristen GMBH, der på Eurotier fik en pris for at udvikle billigere modulbyggeri af kvægstalde. Løftet var, at byggeriet vil være 20-25 procent billigere end man normalt bygger. 

Når man skal holde økonomi i produktionen og sikre sig i fremtiden, er det vigtigt at se på om det vil være relevant med billigere byggeri.

Der er tale om modulbyggeri, hvor alle kan stykke noget sammen af en række moduler....

Er du allerede medlem eller abonnent? Så klik på login


Køb adgang til denne artikel

Prøv Kvæg digitalt i 30 dage

Oven i får du:
  • Fuld adgang til Kvæg universet
  • Kvæg som e-magasin
  • Ugentlige nyhedsbreve fra Kvæg
Download vores app på App Store og Google Play - LandbrugsMedierne
Prøv 30 dage for 30 kr.

Sponsoreret indhold

Sponsoreret indhold er artikler produceret af den annoncør, der er angivet i toppen af artiklen. Sponsoreret indhold er betalt af den angivne annoncør og er derfor ikke redaktionelt indhold. Hos LandbrugsAvisen følger vi de gældende retningslinjer for sponsoreret indhold fra Danske Medier, markedsføringsloven og presseetiske regler.