Lige så mange som hele sidste år: ASF hærger videre i Polen

Antallet af besætninger med afrikansk svinepest fortsætter med at stige stærkt i Polen. De seneste dage er mere end 10 besætninger ramt.

Afrikansk svinepest (ASF) fortsætter sin hærgen blandt de polske besætninger. Ifølge veterinærmyndighederne har man nu nået samme antal udbrud som hele sidste år.

Hvor der i 2020 var 103 tilfælde på hele året, var der mandag morgen registreret 101 tilfælde på de polske veterinærmyndigheders kort-funktion over ASF.

Dermed er der altså på bare godt ni måneder fundet lige så mange smittede besætninger som hele sidste år.

De seneste par dage har været præget af mange fund af smittede besætninger.

Tilfælde nummer. 87 blev registreret så sent som den 8. september, altså onsdag i sidste uge og endnu har veterinærerne kun offentliggjort komplette data med antal grise og nøjagtig lokation på tilfældene op til nummer 93, der blev registreret torsdag. De resterende tilfælde op til tilfælde 101, er altså sket mellem torsdag og frem til mandag.

Størstedelen af de seneste udbrud er sket i Podcarpacie-området i det sydøstlige Polen, som har været yderst hårdt ramt med mange tilfælde. Der er dog også både et tilfælde i en besætning i det nordøstlige Polen i Lubawa-distriktet, samt i  Żmigród, i det sydvestlige Polen, nord for byen Wroclav. 

Ingen af de nye tilfælde er sket i områder, der ikke i forvejen var omfattet af de røde zoner, der lægger strenge restriktioner på transport og hold af grise. Men det forlænger restriktioner og lægger en dæmper på producenternes lyst, økonomi og muligheder for at producere, beretter de polske medier.

Mange grise slås ned

Besætningerne, der er ramt, er fortrinsvis mindre besætninger. I de seneste syv besætninger, hvis data er blevet offentligjort, er der i alt 748 grise, der skal slås ned. Hvoraf de 529 befandt sig på en enkelt gård.

Ud over de direkte aflivninger, der følger af et udbrud, så rammes også samtlige andre besætninger, der ligger inden for en kilometers radius af et udbrud. Her slår man nemlig besætningerne ned forebyggende for at forsøge at hindre spredning.

EU har mandag offentliggjort, at man forlanger udvidelse af nogle af zonerne, så endnu flere områder af det polske landkort bliver farvet enten blå, lyserøde eller røde.

Antalet af vildsviin er også godt med, omend i lavere grad. Her er der fundet 2.075 tilfælde, ifølge kortfunktionens registreringer, hvor man sidste år nåede hele 4.156.

Forsiden lige nu

Seneste videoer

Se alle