Afgrøderapport: Udbytter i vårbyg dykker markant
EU-Kommissionens månedlige rapport om afgrødernes tilstand nedjusterer forventningerne til de europæiske høstudbytter i hvede og især vårbyg. Rug og raps får en tommelfinger op.

EU-Kommissionen udsendte mandag den månedlige MARS-rapport om afgrødernes tilstand i Europa, og status er, ifølge rapporten, at tørre vejrforhold giver problemer for især vårbyg og i mindre grad hvede. Derimod er tilstanden forbedret for rug og raps i forhold til for en måned siden.

I Spanien fortsætter de tørre vejrforhold, hvilket har betydelig effekt på vinterafgrøderne. Det samme gælder i Frankrig, hvor også vårafgrøderne er under pres.

I Belgien, Luxembourg og det sydlige Holland er der svære vejrforhold for både vinter og vårkorn på gund af høje temperaturer og lille nedbør. 

Også i en række andre europæiske lande meldes om usædvanlig varme, dog er afgrøderne endnu ikke alvorligt påvirkede.

Australiens rapshøst sendt til tælling af tørkeMark Mandag 26. juni 2017 · 12:21

MARS-rapporten nedjusterer således prognosen for det gennemsnitlige udbytte i hvede fra 56,6 hkg pr. hektar i maj-rapporten til nu 56,1 hkg, hvilket dog fortsat er over fem-års gennemsnittet. 

For vårbyg er udbytteprognosen sat ned fra i snit 40,6 hkg pr. hektar i maj-prognosen til nu 39,6 hkg, hvilket er hele 6,3 procent under femårsgennemsnittet.

Afgrøder            5-års gns-snit*Maj-forventning (seneste rapport)MARS 2017 forecasts*Pct. i fht. 5 års-snitPct. forskel i fht. sidste rapport
Korn total5,305,375,34+0,8-0,6
Hvede total5,605,665,61+0,2-0,9
Hvede5,845,915,86+0,3-0,8
Durum3,323,343,35+0,7+0,3
Byg total4,824,764,70-2,8-1,3
Vårbyg4,204,063,96-6,3-2,5
Vinterbyg5,685,695,68+0,0-0,2
Majs6,907,157,14+3,8-0,1
Rug3,893,643,77-3,0+3,6
Triticale 4,214,144,14-1,6-1,7
Raps 3,263,173,22-1,1+0,0
Kartofler32,433,633,4+2,7-0,7
Sukkerroer 71,673,973,9+3,1-0,0
Solsikker1,942,142,18+12+1,9

*Udbytter pr. hektar

 

Kommentarer

Sponsoreret indhold

Sponsoreret indhold er artikler produceret af den annoncør, der er angivet i toppen af artiklen. Sponsoreret indhold er betalt af den angivne annoncør og er derfor ikke redaktionelt indhold. Hos LandbrugsAvisen følger vi de gældende retningslinjer for sponsoreret indhold fra Danske Medier, markedsføringsloven og presseetiske regler.