Økologisk planteavler: En afgrøde overrasker positivt – og to afgrøder ryger nok ud næste år

Blog fra planteavlsbedriften: Høsten er drøj, og udbyttet skuffer i flere afgrøder. Karse overraskede dog positivt, og boghvede, hamp og hør ser godt ud, selvom de endnu ikke er høstet, fortæller Søren Bilstrup, der driver 586 hektar økologisk ved Skive.

Af Søren Bilstrup, fortalt til Lars Kelstrup

Vi har høstet katastrofale udbytter i frøgræsset. Udbytterne i vårbyg og ærter er ringe. Det eneste der har overrasket positivt, er karse til frø. Og så glæder jeg mig over, at især mine hestebønner ser rigtig godt ud - ligesom boghvede, hamp og hør også ser rigtig godt ud. Disse afgrøder er dog ikke høstet endnu, fortæller Søren Blistrup fra Lundholm Økobrug ved Skive.

Udbytterne i frøgræs varierer - fra...

Vil du læse videre?


Få fuld adgang til vores digitale univers. Alle artikler, alle podcasts og alle videoer.

Prøv 30 dage for 29 kr.

Herefter 98 kr./mdr. - ingen binding.

Ja tak - 30 dage til 29 kr.

Sponsoreret indhold

Sponsoreret indhold er artikler produceret af den annoncør, der er angivet i toppen af artiklen. Sponsoreret indhold er betalt af den angivne annoncør og er derfor ikke redaktionelt indhold. Hos LandbrugsAvisen følger vi de gældende retningslinjer for sponsoreret indhold fra Danske Medier, markedsføringsloven og presseetiske regler.