Landmand: Når rajgræsset tager magten, bliver man virkelig skræmt

Græsukrudt-pionererne: Udviklingen i bestanden af italiensk rajgræs kan ske eksplosivt, og så kræver det godt kendskab til græsukrudtsfrøenes placering for at løse problemet. Læs her om et nyt alvorligt problem med græsukrudt - og tre mulige løsninger, som landmænd og konsulenter afprøver i praksis.

Af Carsten Fabricius, landskonsulent, Seges Innovation

- Jeg har sagt til alle de landmænd, jeg møder: tag jer i agt for italiensk rajgræs.

Sådan siger Karsten Boyschau Madsen fra Marstrup ved Haderslev. Han har oplevet, hvordan italiensk rajgræs har fået overtaget på mange af hans marker. Og med udbredt resistens er dyrkning af vinterhvede meget vanskelig.

...

Vil du læse videre?


Få fuld adgang til vores digitale univers. Alle artikler, alle podcasts og alle videoer.

Prøv 30 dage for 29 kr.

Herefter 98 kr./mdr. - ingen binding.

Ja tak - 30 dage til 29 kr.

Sponsoreret indhold

Sponsoreret indhold er artikler produceret af den annoncør, der er angivet i toppen af artiklen. Sponsoreret indhold er betalt af den angivne annoncør og er derfor ikke redaktionelt indhold. Hos LandbrugsAvisen følger vi de gældende retningslinjer for sponsoreret indhold fra Danske Medier, markedsføringsloven og presseetiske regler.