Svineformand: Ufortjent hård retorik fra Esben Lunde

Erik Larsen afviser, at svineproducenterne ikke har forbedret dyrevelfærden.

Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) har torsdag udsendt en pressemeddelelse, hvor han siger, at han er utilfreds med udviklingen inden for dyrevelfærden i svinestaldene. Ifølge ministeren er niveauet i 2016 på niveau med året før.

Ministeren bebuder hårdere kontrol.

"Det er hårde ord fra ministeren, og jeg undrer mig over retorikken. Vi er naturligvis ikke tilfredse med tallene, men det er simpelthen ikke rigtigt, når ministeren siger, at niveauet er uændret", udtaler Erik Larsen i skrifligt kommentar til Landbrugsavisen.dk.

"Kontrolrapporten viser et fald i antallet af både indskærpelser, påbud og anmeldelser. Hvis vi ser på indskærpelserne vedrørende syge dyr, som ministeren selv fremhæver, er antallet næsten halveret fra 2015 til 2016", uddyber han.

Han mener ikke, at svineproducenterne fortjener de hårde ord.

"Danmark har et højt niveau af dyrevelfærd med en lang række krav, hvor vi går endnu længere end EU-lovgivningen, og svineproducenterne knokler hver eneste dag for at sikre de bedste forhold for deres dyr.
Vi har konstant fokus på området og arbejder hele tiden på at forbedre os. Det foregår blandt andet i regi af vores DANISH-kontrol, hvor vi også oplever en udvikling, hvor antallet for anmærkninger er nedadgående. Det er jo netop et udtryk for, at vi arbejder med at skabe endnu bedre dyrevelfærd ude i besætningerne hver eneste dag", siger Erik Larsen.

Du kan selv læse rapporten her.

 

Forsiden lige nu

Seneste videoer

Se alle