Veteranfolket efterlyser nye kræfter

Dansk Veteran Traktor Klub holder generalforsamling på lørdag 5. marts.

Når Dansk Veteran Traktor Klub på lørdag den 5. marts holder sin generalforsamling sker det med en forhåbning om, at der kommer en tilgang af nye kræfter til bestyrelsesarbejdet. Klubbens aktivitetsniveau er i hvert fald højt, da der allerede er planlagt adskillige arrangementer hen over året.

»Det er kedeligt, at flere af dem, der er på valg, ikke ønsker genvalg, fordi de synes, at de har været med i mange år. Så bestyrelsen håber, at der kommer nye og friske kræfter til,« lyder det fra Dansk Veteran Traktor Klubs formand, Torkil Lund, i det seneste nummer af klubbens blad, Pioneren.

Generalforsamlingen holdes på lørdag 5. marts på Morten Korch Museet, Grønhøj Kro i Grønhøj ved Karup.

Video: Stor klinge i Canada - sår med syv gange Case 620 og 76 fods såmaskineMark · Teknik 27. maj · 13:52

I kalenderen for i år er der allerede indlagt masser af ture og deltagelse i træf og udstillinger i både Danmark og udlandet.

Dansk Veteran Traktor Klub blev stiftet i 1987.

Tip os

Kommentarer

Forsiden lige nu

Quiz

Landbrugs Quiz

Landbrugsskole

Hvilken skole fusionerede sammen med Høng Landbrugsskole i 2005 til Landbrugsskolen Sjælland?

  • Sydsjællands Landbrugsskole

  • Roskilde Tekniske Skole

  • Der var ingen fusion, skolen skiftede bare selv navn

  • Lyngby Landbrugsskole

Det var rigtigt

Det var forkert