![Untitled image](https://landbrugsavisen.dk/sites/default/files/styles/article_full/public/article_images/19nytgyllevogn_0.jpg?itok=MCqZj7RR)
Der er optimisme at spore for gylleudbringning. Vejrprognosen lover tørt og mildt vejr, og det er godt, siger Jens Larsen, planteavls konsulent for Gefion:
"Lige nu ser det ud til, at der er marker der kan bære gylleudbringing. Der er mange der trænger til at komme af med gyllen, men vandet skal lige sætte sig lidt, men en uge med tørvejr betyder, at markerne snart kan bære en gyllevogn igen," siger Jens Larsen.
Jens Larsen fortæller yderligere, at der er landmænd med tomme gyllebeholdere, så hvis vejret igen skulle blive dårligt, så er der mulighed for at komme af med gyllen der ikke er plads til. Han pointerer dog, at vejrudsigten for fremtiden er lovende.
Relaterede artikler
Kommentarer