
Allerede i 2018 bebudede Belarus, at virksomheden var på vej med en 500 hestes traktor - og nu er den her. Belarus 5022 er navnet på den hviderussiske producents største konventionelle traktor til dato. En traktor, som i princippet kan tage kampen op mod Fendt 1050, hvis man altså kan nøjes med en 16 trins powershift-transmission og en vel nok temmelig anderledes brugerooplevelse.
Det er planen, at den effektfulde traktor skal vises på Agritechnica senere i år, og her kommer den til at stå med sin 18,1 liters Caterpillar motor, der i øvrigt lever op til de nye Stage V-krav. Liften skulle være i stand til at løfte 11,5 ton, og det vil også blive muligt at få modellen med frontlift, som kan løfte op til 5,5 ton.
På Agritechnica i 2017 lancerede Belarus i øvrigt den lidt mindre model 4522 med "kun" 466 hestekræfter.
Nye knækkere
Belarus er ikke den eneste traktorproducent fra Østeuropa med nyt maskineri. Også Kirovets med hovedsæde i St. Petersborg kan præsentere nye modeller på Agritechnica. Det gælder i første omgang K-730 og K-740, der kommer til at yde henholdsvis 300 og 400 hestekræfter med motorer fra Yamz og Mercedes. Senere vil en 435 hestes K-743 også dukke op.
Modellerne, som alle er knækstyrede får blandt andet nyt design og en ny, mere lydsvag kabine sammen med en automat-transmission. Der bliver også mulighed for at montere dæk med større diameter på de nye K-7’ere.
Relaterede artikler
Kommentarer